Skip Ribbon Commands Skip to main content
Standing Committee Membership

2017-18 Academic Year

CommitteeMembersMembership
1XXPedigo, R. DarylChair
Brahmia, Suzanne White
Pengra, David
Heron, Paula R. L.
Detwiler, Jason
Tolich, Kazumi
Tolich, Nikolai
al-Binni, Usama
Troy, Steven B.
Chang, Sheh Lit
AdmissionsXu, XiaodongChair
Gundlach, Jens
Brahmia, Suzanne White
Chu, Jiun-Haw
Fidkowski, Lukasz
Majumdar, Arka
Nelson, Ann E.
Chavarria, Alvaro
Wiggins, Paul
Provost, Catherine
Wilson, Nathan
AdvisingOlmstead, MarjorieChair
Blinov, Boris
Gupta, Subhadeep
Gundlach, Jens
Shaffer, Peter S.
Cobden, David
Fu, Kai-Mei
Seidler, Gerald
Sharpe, Stephen R.
Nims, Margot
AestheticsBlinov, BorisChair
Chaloupka, Vladimir
ASE AdvisorShaffer, Peter S.
AwardsSpivak, BorisChair
Rybka, Gray
Heron, Paula R. L.
Hsu, Shih-Chieh
Provost, Catherine
CDO AdvisorSeidler, Gerald
Chilled WaterAlferness, Jason
ColloquiumCobden, DavidChair
Fidkowski, Lukasz
Brahmia, Suzanne White
Chu, Jiun-Haw
Hsu, Shih-Chieh
Chavarria, Alvaro
Wiggins, Paul
Detwiler, Jason
Yaffe, Laurence
Reddy, Sanjay
Rybka, Gray
Gupta, Subhadeep
Stryker, Jesse R
Course AssignmentsOlmstead, MarjorieChair
DiversityGoussiou, AnnaChair
Fu, Kai-Mei
Detwiler, Jason
Rosenberg, Leslie
Olmstead, Marjorie
Tolich, Kazumi
Provost, Catherine
Staub, Meredith
McAlpine, Katherine
Examinationden Nijs, MarcelChair
Andreev, Anton
Rosenberg, Leslie
Garcia, Alejandro
Karch, Andreas
Nelson, Ann E.
Shaffer, Peter S.
Yaffe, Laurence
Malinowski, Paul
ExecutiveHeckel, Blayne
Olmstead, Marjorie
den Nijs, Marcel
Yaffe, Laurence
Faculty SenateBeane, Silas
Giessen LiaisonKarch, Andreas
Graduateden Nijs, MarcelChair
Karch, Andreas
Detwiler, Jason
Yaffe, Laurence
Andreev, Anton
Hertzog, David
Cobden, David
Provost, Catherine
Guinn, Ian
Ruof, Nicholas William
Graduate AdvisingKarch, AndreasChair
den Nijs, Marcel
Fu, Kai-Mei
Garcia, Alejandro
Detwiler, Jason
Sharpe, Stephen R.
Blinov, Boris
Provost, Catherine
Instructional QualityLubatti, HenryChair
McDermott, Lillian C.
Bulgac, Aurel
Beane, Silas
Shaffer, Peter S.
Hertzog, David
Heron, Paula R. L.
Watts, Gordon
Miller, Gerald
Robertson, R.G. Hamish
Majors CurriculumSharpe, Stephen R.Chair
Pedigo, R. Daryl
Lubatti, Henry
Seidler, Gerald
Olmstead, Marjorie
Watts, Gordon
Gupta, Subhadeep
Masters Reviewden Nijs, MarcelChair
Beane, Silas
Heckel, Blayne
Olmstead, Marjorie
Karch, Andreas
Provost, Catherineex officio
PGSCNoakes, MatthewSpokesperson
Baumgartner, AndrewEvents Committee
Smith, Kevin CEvents Committee
Tan, Tun ShengPanels Organizer
Smith, MichaelStudent Technology Fund Rep
Machado, EricFaculty Spy
Buuck, MicahStudent Senator
Fieseler, CharlesStudent Senator
PGSC AdvisorSharpe, Stephen R.
Professional Masters ProgramWilkes, R. JeffreyChair
Blinov, Boris
Garcia, Alejandro
Goussiou, Anna
Provost, Catherine
Research Experience for UndergraduatesGupta, SubhadeepChair
Garcia, Alejandro
Hsu, Shih-Chieh
Rybka, Gray
Safety and SecurityKammel, PeterChair
Alferness, Jason
Scott, Bob
Doe, Peter
Vilett, Linda
Society of Physics Students AdvisorOlmstead, Marjorie
Student Servicesden Nijs, MarcelChair
Olmstead, Marjorie
Karch, Andreas
Sharpe, Stephen R.
Nims, Margot
Newcomer, Paula
Provost, Catherine
Summer SessionBulgac, AurelChair
Pedigo, R. Daryl
Pengra, David
Olmstead, Marjorie
Technical ServicesHeckel, Blayne
Scott, Bob
Lindahl, Eric
Undergraduate AdvisorOlmstead, Marjorie
Visiting WeekendDetwiler, JasonChair
den Nijs, Marcel
Chu, Jiun-Haw
Provost, Catherine
WebsiteCobden, DavidChair
Provost, Catherine
Waldrop, Wilson
Acad Yr ​   Group By
​ 2017-18  ​​Committee / Member
​ 2016-17  ​Committee / Member
​ 2015-16  Committee / Member
​ 2014-15  Committee / Member
​ 2013-14 Committee / Member
​ 2012-13 ​   Committee / Member
​ 2011-12 ​   Committee / Member
​ ​Committee Descriptions